SLO PrzemkówaBc


     
  Warto zobaczyć
  Galeria Guzika
  Gry
  Muzyka
  Sport  Kromka Słowa
  Liturgia Godzin
  Pismo Święte
  Czytania
  Gość diecezjalny  Galeria
  Galeria


  Linki
  Linki


  Kontakt
  Kontakt


            
                
                                                                                                                                    

Ołtarz oraz to, co do niego należy...


   1. Ołtarz

    Jest miejscem sprawowania Najświętszej Ofiary i stołem Świętej Uczty.

   2. Krzyż

     Na ołtarzu albo w jego pobliży zawsze stoi krzyż. We Mszy Świętej świętujemy pamiatkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. O tym ma nam właśnie przypominać krzyż - znak zwycięstwa Chrystusa i Jego największej miłości. Pamiętaj o słowach Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: To jest moje Ciało, które za was i za wielu będzie wydane. To jest moja Krew, która za was będzie wylana.

   3. Relikwie

     W podstawie większości ołtarzy ( albo płycie ołtarzowej, czyli mensie ) wmurowana jest skrzyneczka ( szkatułka ), w której znajdują się relikwie - szczątki jakiegoś świętego. Ten mały grób świętego mówi nam, że każdą Mszę Świętą świętujemy we wspólnocie z wszystkimi świętymi, którzy są już u Boga. W naszym kościele relikwie Św. Siostry Faustyny Kowalskiej znajdują się w ołtarzu bocznym, który jest jej poświęcony.

   4. Obrus ołtarzowy

     Ponieważ ołtarz jest Stołem Pana, na którym sprawuje się Ucztę Paschalną, czyli Mszę Świętą dlatego leży na nim także obrus. Nazywamy go obrusem ołtarzowym. Powinien być śnieżnobiały i z czystego płótna. Wszelkie zdobienia obrusa mają być proste i niezbyt liczne, zwłaszcza tzw. koronki. Ozdoby, jeżeli już są, niech nawiązują do symboliki chrześcijańskiej. Pod obrusem powinno się znajdować białe płótno. Obrus nie może wystawać ani przed ani za oltarz. po ok. 1 metrze z każdej strony zależnie od wysokości ołtarza powinien opadać jedynie na boki.

   5. Świece i kwiaty

     Świece i kwiaty stojące na ołtarzu pokazują nam, że Msza Święta powinna być uroczystym świętem .
Zapalona świeca jest symbolem:
- Chrystusa i jego ofiary z miłości do nas, tak jak wosk poddaje się spalaniu przez płomień,
- gotowości na przyjście Pana,
- podniosłego nastroju obrzędów liturgicznych.

    Świece powinny stać na ołtarzu lub obok niego. Powinno ich być przynajmniej dwie. ( Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego ).
W okresie Wielkiego Postu na ołtarzu nie powinny stać żadne kwiaty. Wyjątkiem może być IV Niedziela Wielkiego Postu Laetare i uroczystości.<<< powrót aBc


© 2012 - SLO Przemków - P.Juchom - wszelkie prawa zastrzeżone.